- GÓRNIK RATOWNIK -

Ratownik

Figura stoi przed portiernią, przy bramie wjazdowej na teren dawnego Szpitala Górniczego (obecnie Specjalistyczny Szpital Zespolony im. dra A. Sokołowskiego) na Piaskowej Górze. Miejsce nie jest przypadkowe. Szpital, który rozpoczął pracę w grudniu 1972 objął swoją opieką górników, emerytów i rencistów górnictwa, energetyki, koksowni, gazowni i firm kooperujących. Do szpitala trafiały ofiary wypadków górniczych uratowanych przez ratowników, często z narażeniem własnego życia. Znakiem rozpoznawczym ratowników górniczych jest krzyż maltański na hełmie. 

 Z kart historii... 
"Stacja ratownicza kopalni (rys. 414) jest to pomieszenie do przechowywania odpowiedniej liczby aparatów oddechowych i materiałów niezbędnych do wszczęcia w razie potrzeby akcji ratowniczej. Aparaty oddechowe w stacji ratowniczej powinny być zawsze w całkowitej sprawności i gotowości do natychmiastowego użycia. Toteż aparaty te są stale kontrolowane na szczelność, a w razie zauważenia najmniejszych braków, uszkodzone części zastępuje się nowymi z podręcznego magazynu stacji. Stacja ratownicza wyposażona jest ponadto we wszelkie narzędzia nieodzowne do akcji. Narzędzia te powinny znajdować się we wzorowym porządku i być umieszczone w miejscach widocznych i łatwo dostępnych.

Kierownik stacji ratowniczej przeprowadza w krótkich odstępach czasu praktyczne ćwiczenia z drużynami ratowniczymi, zaprawiając ludzi do ciężkich warunków pracy podczas akcji ratowniczej."

(cytat z publikacji Budryk W, Lesiecki W; Górnictwo tom I, Zarys Górnictwa, wyd. 2; Wydawnictwo Górniczo-Hutnicze, Katowice 1959; skan: Śląska Biblioteka Cyfrowa)

Figura "Górnik Ratownik" na planie (użyj + aby przybliżyć lokalizację):

Drukuj