- GÓRNIK MIERNICZY -
Polska historia Zespołu Szkół Politechnicznych Energetyk przy al. Wyzwolenia 5 rozpoczęła się w czerwcu roku 1946, kiedy uruchomiono tu Trzyletnią Szkołę Przemysłowo-Górniczą. Przez wiele kolejnych lat w murach szkoły pod różnymi nazwami kształcono kadry wałbrzyskich kopalni, w tym m.in. mierniczych. Porcelanowa figura, która stoi przed wejściem do szkoły, przedstawia właśnie górnika mierniczego. Mierniczy pełni bardzo ważną funkcję w kopalni - zajmuje się pomiarami wyrobisk, złóż, pomiarami gazów i deformacji. Ponadto jest odpowiedzialny za tworzenie odpowiedniej dokumentacji oraz rysowanie map.
Przykładowe efekty prac mierniczych:
"W niemieckim czasopiśmie dla miernictwa górniczego „Mitteilungen aus dem Markscheidewesen“ Klose, starszy mierniczy górniczy księcia pszczyńskiego w Waldenburgu na Dolnym Śląsku, opublikował wyniki swych długoletnich pomiarów i innych obserwacyj, mających znaczenie dla wyjaśnienia kwestii skutków odbudowy górniczej. Pierwsze części pracy Klose'go, która nosi tytuł "Doświadczenia w sprawie obniżeń terenowych w następstwie odbudowy pokładów" wyszły w roku 1911, następna część zaś w latach 1912 i 1914. Dalszy ciąg pracy został ogłoszony po długiej przerwie dopiero w roczniku 1931 wymienionego czasopisma, zakończenie jednak jeszcze nie nastąpiło. Badania Klose'go ograniczają się wprawdzie do pól kopalnianych ks. pszczyńskiego w zagłębiu Dolno-Śląskim. ale wyróżniają się za to z pośród innych prac tego rodzaju tym, że są oparte na więcej niż trzydziestoletnich własnych pomiarach autora, i to właśnie na pomiarach, które zostały założone i periodycznie powtarzane specjalnie w celu stwierdzenia wpływów górniczych na powierzchnię. Wobec tego też wyniki obserwacyj Klose'go mogą uchodzić za zupełnie pewne, a opublikowane stanowią bardzo poważny przyczynek do dalszego wyjaśnienia kwestii skutków górnictwa. Bezsprzecznie należą one do tych prac, które jedynie mogą doprowadzić do wymaganego rezultatu, jeżeli ich będzie jak najwięcej z poszczególnych okręgów górniczych. (...)
Odbudowy pokładów prowadzi się częściowo na zawał, częściowo zaś z zastosowaniem podsadzki suchej. W ostatnich czasach stosuje się coraz to więcej tę ostatnią metodę. Pomiary niwelacyjne przeprowadza się już od roku 1895, to znaczy od tego samego czasu, na który przypada początek tych samych pomiarów w zagłębiu westfalskim, wykonywanych systematycznie na skutek zarządzenia Wyższego Urzędu Górniczego w Dortmundzie (...)."
(cytat z publikacji Klenczar T., Szkody górnicze, Stowarzyszenie Mierniczych Górniczych R.P., Katowice 1939; skan: Śląska Biblioteka Cyfrowa)
Figura "Górnik Mierniczy" na planie (użyj + aby przybliżyć lokalizację):
